Kto jest narażony na płaskostopie poprzeczne?

Wiele osób każdego dnia zgłasza się do gabinetu ortopedy z różnymi problemami. Jednym z najbardziej powszechnych jest płaskostopie poprzeczne. Nie jest to wada poważna, jednak powoduje dyskomfort, może też prowadzić do dolegliwości bólowych. Poza tym, jest to pewien rodzaj koślawości, a więc stopy nie układają się tak, jak powinny podczas chodzenia. Na płaskostopie poprzeczne, czyli brak łuku poprzecznego pod stopą, cierpią zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Z czego wynika ta przypadłość i jak można z nią walczyć?

Różne przyczyny płaskostopia

W przypadku małych dzieci, przyczyny najczęściej leżą w genach. Niekiedy maluchy po prostu w zły sposób ustawiają stopy podczas nauki chodzenia. U dorosłych lekarze wskazują zaś na inne przyczyny:

  • otyłość i nadwagę,
  • zmiany hormonalne,
  • ciążę,
  • źle dopasowane obuwie.

Pierwszą rzeczą, jaką zaleca specjalista są wkładki na płaskostopie poprzeczne. Takie wkładki należy nosić w obuwiu jak najczęściej, ponieważ wymuszają one prawidłowe ustawienie stopy i niwelują wadę. Ważne jest, aby wkładki na płaskostopie poprzeczne zostały w odpowiedni sposób dopasowane przez specjalistę.

Czy można wyleczyć płaskostopie poprzeczne?

Na szczęście jest to tylko wada postawy i można ją zniwelować. Same wkładki nie dadzą jednak zbyt szybko odpowiednich rezultatów. Zazwyczaj, lekarz zaleca również konkretne ćwiczenia, które wzmacniają powięzi i więzadła. Takie ćwiczenia trzeba wykonywać jak najczęściej, liczy się systematyczność. Dzięki nim można osiągnąć znakomite efekty.